شرکت تجهیز تونل در سال ۱۳۶۸ با هدف تولید در زمینه ساخت سیستم‌های نگهداری تونل پایه‌گذاری شد.
هدف‌گذاری مدیران مجموعه تجهیز تونل قطع وابستگی صنعت تونل‌سازی به برخی از مهمترین و تاثیرگذارترین ماشین آلات مورد استفاده در این پهنه‌ی عمرانی بود.
نگهداری فضاهای حفاری شده زیر زمینی از جمله دغدغه‌های آن روز مهندسین به حساب می آمد. با درک صحیح این موضوع بخش شرکت تونل فعال شده و موفق به طراحی و ساخت دستگاه‌های شاتکریت و تزریق با بالاترین کیفیت شد. در طول سال‌های متمادی استفاده از بازخورد مصرف‌کننده و همچنین ایده‌های جدید موجب اخذ استانداردهای بین‌المللی 2008 – ISO 9001 و گواهینامه CE و تاییدیه IQNET گردید.
توجه مهندسين تجهيز تونل به كيفيت در توليد و نوآورى درطراحى و ساخت دستگاه‌هاى مكانيزه نگرشى بوده، كه اكنون پس از دو دهه فعاليت مستمر، جايگاه تجهيز تونل را به عنوان نخستين و بزرگترين شركت توليد كننده دستگاه‌هاى شاتكريت و پمپ تزريق، و سيستم‌هاى تهويه در خاورميانه تثبيت كرده است.
صادارت دستگاه‌هاى شاتكريت، تزريق و تهويه به بازارهاى جهانى به عنوان نخستين صادركننده سيستم‌هاى مكانيزه تونل در ايران از جمله مهمترين دستاوردهاى اين مجموعه است.
در داخل كشور نيز، ايجاد شبكه گسترده خدمات پس از فروش و پوشش كليه پروژه‌هاى عمرانى از لحاظ ماشين آلات و خدمات اعم فعاليت هاى شركت را شامل می شود.

تجهيز تونل به عنوان بزرگترين توليدكننده سيستم هاى نگهدارى مكانيزه تونل در خاورميانه اهداف زير را دنبال مى كند:

  • قطع كامل وابستگى كشور در زمينه تامين ماشين آلات احداث تونل از كشورهاى خارجى
  • توسعه منابع انسانى به وسيله آموزشهاى تخصصى مداوم افزايش سطح رضايتمندى مشتريان از طريق تعامل مستمر و شناخت و رفع نيازهاى به روز آنها 
  • توسعه شبكه صادرات دستگاه هاى شاتكريت، تهويه و تزريق